System iCool w Radomiu!
Na igrzyskach olimpijskich z systemów iCool (baseny chłodzące) korzystały zespoły z 40 krajów…
TERAZ TA INNOWACJA BĘDZIE DOSTĘPNA TAKŻE NA PÓŁMARATONIE RADOMSKIEGO CZERWCA 76!
Kto korzysta z basenów chłodzących?
SPORTOWCY
Obecnie sportowcy rywalizujący na wszystkich poziomach i w niemal każdym kraju korzystają ze sprzętu iCool, który jest nieodłączną częścią ich treningu kondycyjnego i pomaga w skutecznej odnowie mięśni i tkanki miękkiej po urazach nabytych w trakcie zawodów.
Lista dyscyplin, których zawodnicy stosują sprzęt iCool, nie ma końca: piłka nożna, wyścigi samochodowe, kolarstwo, biegi, pływanie, triathlon, narciarstwo, żeglarstwo, boks, zapasy, tenis, baseball…
W igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich w 2012 r. drużyny i sportowcy z niemal każdego znaczącego kraju korzystały z basenów chłodzących, a producentem zdecydowanej większości z nich był iCool. W wyścigu Tour de France w roku 2012 prawie wszystkie zespoły posiadały baseny iCool. Współcześni profesjonalni sportowcy i drużyny sportowe stosują baseny chłodzące niezależnie od miejsca rywalizacji.
W jakim celu stosuje się baseny chłodzące?
REGENERACJA
Najpopularniejszym i najbardziej rozpowszechnionym zastosowaniem basenów chłodzących jest leczenie urazów sportowych, nadwyrężeń mięśni i eliminowanie bólów ogólnych. Jest ono znane pod nazwą REGENERACJA. Techniki odnowy biologicznej opierają się na wielowiekowej wiedzy potwierdzającej, że stosowanie worków z lodem na różnego rodzaju urazy redukuje ból i reakcję zapalną.
Aktywności sportowe o dużych naprężeniach przyczyniają się do produkcji substancji toksycznych, które wraz z krwią przedostają się do mięśni. Gdy zapotrzebowanie na energię jest wysokie, obecna we krwi glukoza zostaje rozłożona i wykorzystana przez mięśnie jako źródło energii. W wyniku tego procesu wytwarzane są mleczany, których tempo przyrostu jest często szybsze niż możliwości ich usuwania przez tkanki, a ich stężenie zaczyna rosnąć. Jednocześnie inne niepożądane substancje również zaczynają gromadzić się szybciej, niż są usuwane. Takie połączenie daje efekt w postaci kwasicy metabolicznej organizmu (obniżenia pH). Jest ona główną przyczyną bólu, którego doświadczają sportowcy w ciągu pierwszych kilku godzin po wymagającym treningu lub zawodach.
Co więcej, dynamiczne i długotrwałe ćwiczenia uszkadzają niektóre tkanki mięśniowe, powodując niewielkie rozdarcia włókien mięśniowych. Są one przyczyną bólu odczuwanego na drugi dzień, a czasami nawet przez kilka kolejnych dni.
Zanurzenie kończyn lub całego ciała w schłodzonej wodzie jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia, eliminującą oba wyżej wspomniane źródła bólu, którą można bardzo łatwo zastosować dzięki najnowszym basenom chłodzącym iCool.
SZYBSZA REGENERACJA TKANEK I USZKODZEŃ MIĘŚNI
W przypadku uszkodzenia jakichkolwiek tkanek miękkich, mięśni lub stawów pierwszą reakcją układu immunologicznego jest proces wywołujący reakcję zapalną. Jest ona głównym mechanizmem obronnym układu immunologicznego przed urazami i podrażnieniami.
Widoczne zaczerwienienie i odczuwany przypływ gorąca to skutki zwiększonego przepływu cieplejszej krwi do miejsca wewnątrz ciała. Obrzęk jest wywoływany gromadzącym się płynem, a ból ma swoje źródło w zmianie kwasowości krwi i uwalnianiu innych szkodliwych produktów i substancji chemicznych, które stymulują zakończenia nerwowe.
Zanurzenie kończyn lub całego ciała w schłodzonej wodzie jest skuteczne w zmniejszaniu opuchlizny i eliminowaniu reakcji zapalnej oraz bezpieczniejsze od środków przeciwbólowych. Wyniki badań wykazały też, że w wielu przypadkach korzystanie z basenów chłodzących jest bardziej efektywne i bezpieczniejsze niż stosowanie środków przeciwzapalnych.
BUDOWANIE WYTRZYMAŁOŚCI U SPORTOWCÓW
Sportowcy dowiedli, że, korzystając z basenów chłodzących w celu obniżenia wysokiej temperatury tkanek i mięśni przed męczącym treningiem lub zawodami, można utrzymać wysoki poziom aktywności przez dłuższy czas. Prosty i logiczny mechanizm Rozpoczynając od niższej temperatury, większość ciepła generowanego przez ciało w wyniku dużej aktywności może być przez nie zgromadzone przed osiągnięciem zbyt wysokiej ogólnej temperatury ciała. Pozwala to sportowcom na dłuższe utrzymywanie wysokiego poziomu wysiłku.
Większa wytrzymałość niesie za sobą istotne zalety:
a) Daje sportowcowi kilka dodatkowych, niezwykle istotnych minut w trakcie okresu największej wydajności organizmu;
b) Pozwala na przeprowadzanie dłuższych sesji treningowych, które mogą spowodować progresywny wzrost naturalnej wytrzymałości;
c) Pozwala sportowcowi na dłuższe doświadczanie skrajnych warunków przed skróceniem czasu na ocenę sytuacji i reakcję spowodowanym niebezpiecznie wysoką temperaturą mózgu.
Zespoły rywalizujące w wyścigach samochodowych i motocyklowych oraz drużyny piłkarskie z całego świata często korzystają z basenów chłodzących przed wyścigami i meczami. Coraz więcej drużyn wykorzystuje je również w trakcie przerw w celu obniżenia temperatury ciał piłkarzy przed wznowieniem gry w drugiej połowie. Efekty takiego zastosowania basenów są wysoce zadowalające. Gracze, kierowcy i motocykliści informują, że mogą w gorącym otoczeniu dłużej skupiać uwagę.
KORZYSTNIEJSZY CYKL SNU ORAZ SPOKÓJ
I DOBRE SAMOPOCZUCIE
Jedna z najważniejszych korzyści związanych z basenami chłodzącymi jest równocześnie tą, o której sportowcy mówią najczęściej. Zdecydowana większość z nich donosi, że ich sen jest głębszy, a następnego dnia czują się spokojniejsi i bardziej relaksowani. Są to tak istotne i szeroko komentowane zalety, że obecnie prowadzone są badania mające na celu dokładne zdefiniowanie tego procesu.
Na czym polega terapia?
„Wypłukiwanie” szkodliwych substancji chemicznych z naprężonych tkanek. Jako że ciało przetwarza paliwo w energię, w trakcie wykonywania ćwiczeń wewnątrz mięśni i w ich otoczeniu wytwarza się wiele szkodliwych substancji. W miarę postępu ćwiczenia osiągany jest moment, w którym szybkość gromadzenia tych substancji jest większa niż szybkość ich usuwania wraz z przepływem krwi. Ostatecznie ilość substancji staje się tak duża, że wywołuje ból powodowany początkowo przez wzrost kwasowości. Ból jest sygnałem informującym o osiągnięciu przez ciało maksymalnego poziomu wytrzymałości, a stężenie szkodliwych substancji znacznie utrudnia mięśniom przetwarzanie kolejnych dostaw „paliwa” w energię. Człowiek czuje się wówczas wyczerpany i obolały. Po zakończeniu ćwiczenia ciało uruchamia naturalny mechanizm usuwania zbędnych substancji wraz z normalnym przepływem krwi płynącej do i z najważniejszych organów. Jest to jednak proces powolny, mogący trwać wiele godzin.
Po zanurzeniu ciała w basenie chłodzącym o właściwie dostosowanej temperaturze nagły spadek temperatury powierzchni ciała sygnalizuje w podwzgórzu potencjalne zagrożenie dla życia. Jest to część mózgu kontrolująca temperaturę ciała, głód, zmęczenie, sen i rytm dobowy. Podwzgórze wysyła natychmiastową odpowiedź mającą uchronić ciało przed zamarznięciem na śmierć. Przepływ krwi jest szybko przekierowywany od tkanek powierzchniowych do powierzchni ciała w celu zatrzymania pozostałego ciepła. W trakcie tego procesu wszystkie szkodliwe substancje obecne we krwi są szybko transportowane do najważniejszych organów wewnętrznych, które odpowiadają za ich usuwanie.
Podsumowując, baseny chłodzące „przekonują” mózg, że człowiek zamarza na śmierć, a on inicjuje wtedy gwałtowny przepływ krwi skierowany od mięśni i zewnętrznych tkanek miękkich z powrotem do wątroby i pozostałych głównych organów, które są w stanie usuwać toksyny z organizmu i przywracać równowagę kwasowo-zasadową szybciej, niż miałoby to miejsce w temperaturze pokojowej. W wyniku całego procesu tempo REGENERACJI jest dużo szybsze niż w normalnych warunkach.